Često se u našem jeziku čuje „Ko nema u glavi ima u nogama“ međutim to u stvari nije tako, jer sve što imate u nogama prvo imate u glavi, odnosno u mozgu.
Zapitaćete se kakve veze ima mozak sa vežbanjem?
Veliku ulogu u bilo kom procesu pokretanja tela ima mozak. Region koji je odgovoran za kontrolu redosleda u neurologiji zove se motoričkim korteksom. On se kao traka prostire u našoj glavi od uva do uva. Putem neurona iz motoričkog korteksa se implusi šalju mišićnim vlaknima i time dolazi do pokretanja mišića. Brojnim pojedinačnim implusima i kontrakcijama mišića koji slede posle toga, kasnije nastaju naši složeni pokreti.
Deca vole da se vrte u krug. Često nam je nejasno zašto?
Stalnim okretanjem u krug , razvijaju se sinapse u mozgu koje podstiču pokretanje dalje svih mišića. Mozak stalno jača postojeće neurološke veze, a u toku procesa učenja stvara nove.
Tako od nesigurnih pokreta na početku Vašeg vežbanja uz upornost i rad kasnije nastaju precizni pokreti. Međutim desava se ta takozvana rutina, ukoliko se dobro ovlada određenim šablonom pokreta, dolazi do efikasnijeg izvođenja i štedi se energija, samim tim se optimizuju i vaši pokreti tela. U tim trenucima mozak će tačno znati koja mišićna vlakna mora da stimuliše i koja su nepotrebna za određeni pokret.
- Zato za sportiste je jako bitno da u pravom trentku mogu da reprodukuju određene šablone. Učinak prilikom treninga ili na nekom takmičenju u mnogome zavisi od vremena i preciznosti izvedenih pokreta.
- Zato je neophodno da uvek odredimo cilj i da postepeno jačamo svoje neuronske veze u mozu koje će nam kasnije pomoći da svoju istrajnost i odlučnost pretvorimo u dela.
Ukoliko ste se odlučili da vežbate, ali stalno odlažete i tražite izgovore. Sada je pravo vreme da krene. XL teretana je tu za Vas. Ojačajte svoj duh i izbacite negativnu energiju odaberite da li više volite da trenirate u grupama ili individualno, zato smo pripremili im+ndividualne treninge I grupne treninge.