Sve veći broj je gojaznih kako kod nas u zemlji tako i u insotranstvu jer brza hrana, slatkiši I slatki napitci su puni prostih ugljenih hidrata. Moramo napomenuti da pržena i pohovana hrana je puna štetnih lipidnih peroksida koji se usled konzumiranja u velikoj meri talože na zidinama stomaka.
Salo oko struka I na stomaku nije poželjno iz više razloga jedan od njih je predmetabolički sindrom I metabolički koji predstavlja uvod u pedijabetes, dijabetes i vaskularne komplikacije.
Citiramo Prof dr Vesna Dimitrijević Srećković koja je internista endokrinolog Klinike za endokrinologiju dijabetes i metaboličke poremećaje Kliničkog centra Srbije.
Obim struka veći od 80 centimetara za žene, i 94 za muškarce, jedan je od faktora rizika za nastanak premetaboličkog sindroma, stanja koje prethodi metaboličkom sindromu kaže dr Vesna Dimitrijević Srećković internista endokrinolog Klinike za endokrinologiju dijabetes i metaboličke poremećaje Kliničkog centra Srbije.
Osim stomačne gojaznosti, na pojavu premetaboličkog sindroma treba posumnjati ako se pojavi još jedan faktor rizika,
- recimo glikemija veća od 5,6 mmol/l,
- trigliceridi veći od 1,7 mmol/l,
- HDL holesterol manji od 1,0 za muškarce i manji od 1,3 za žene,
- krvni pritisak iznad 130/85 milimetra živinog stuba.
Značajno je na vreme otkriti premetabolički i metabolički sindrom.
Još ističe da ukoliko žena želi da se ostvari kao majka “Stomačno masno tkivo pretstavlja novoizrasli endokrini organ koji luči brojne faktore zapaljenja (citokine) i faktore tromboze. Pod dejstvom citokina u jetri se stvara C reaktivni protein (CRP) kao lako merljiv faktor inflamacije i pokazatelj rizika za više hroničnih bolesti i stanja. Povećan nivo C reaktivnog proteina u folikularnoj tečnosti gojaznih žena može ukazati na inflamaciju i povećan oksidativni stres, što je udruženo sa smanjenim razvojem jajnih ćelija.
Povećan oksidativni stres može biti dodatni mehanizam kojim gojaznost utiče na kvalitet jajnih ćelija – kaže dr Dimitrijević Srećković”
Često se postavlja pitanje
Kardio vežbe da ili ne?
Moramo reći da je odgovor svih DA.
Trebate svakodnevno da vežbate. Blage kardio vežbe podstiču naše telo da proizvodi dodatnu energiju oslobađanjem od negatine enrgije doprinosi se boljitku celog tela ne samo fizički nego I psihički. Svakodnevni stres ćete otkloniti ako se svakodnevno posvetite svom telu jer u “zdravom telu je zdrav duh”.
Kardio vežbe su vežbe gde srce dostiže 60 do 85 posto od maksimalnog broja srčanih otkucaja. Kada srce radi u tom opsegu onda govorilo o kardio ili aerobnom treningu.
Hodanje, trčanje, vožnja bicikla, plivanje, trčanje na traci, stepenice, preskakanje konopca su najčešće kardio vežbe Naravno, možete napraviti kombinaciju ovih aktivnosti, ali bitno je da trening traje od 30 do 60 minuta
Kod nas u teretani XL svakodnevno možete trenirati a postoji mogućnost I individualnih treninga kako bi stalno imali podršku I motivaciju.
Neke od saveta za lako ravan stomak možete pročitati ovde.